Polish

Logowanie 

Ostatnio na Forum 

  • Brak postów do publikacji.

Nowiny z Internetu 

Reklama 

button rpgmakerbutton szowelbutton gamestiabutton tsukurubutton fantasybestarium manganimebutton kyaaretrobuttonrmtekabutton 1

Kto jest on-line 

Odwiedza nas 113 gości oraz 0 użytkowników.

Grafika i paleta kolorów 

Wstęp

Jeżeli jesteś początkujący z pewnością zastanawia Cię jaka grafika i w jakiej formie może być użyta w Mugenie. W tym artykule się o tym dowiesz. Omówię tu w wystarczającym stopniu pliki takie jak SFF i PCX oraz paletę kolorów.

Grafika rastrowa - bitmapowa

Metoda grafiki traktująca obraz jako zbiór pikseli (małych niezależnych od siebie punktów tej samej wielkości) ułożonych równo w wierszach i kolumnach. Rastrem nazywa się siatkę takich punktów. Pliki rastrowe nazywa się również plikami bitmapowymi. Typowe formaty to PCX, BMP, TIFF, GIF i JPEG.

edytowanie grafika 002

Sprite czyli sprit

Sprit - To zwykła pojedyncza grafika wykorzystywana w Mugenie jak np. wizerunek postaci. W oryginale "sprite", doszukując się tłumaczenia można trafić na słowo "krasnoludek". Standardowo używa się spolszczonego słowa ale właściwie grafikę możesz nazywać jak chcesz.
Sprite Sheet - Szukając tłumaczenia "sheet" można to odczytać między innymi jako arkusz lub kartkę papieru i chodzi tu po prostu o zbiór wielu spritów na jednej karcie. Nazwa "Sprite Sheet" pisana razem lub osobno przyjęła się, jednak można to zastąpić też polskim odpowiednikiem jak np. "Zestaw Spritów".

edytowanie grafika 003edytowanie grafika 004

Napisz komentarz w tym Artykule